Aktualności
-
Komunikat
Organy administracji miar oraz podmioty przeprowadzające legalizację, a także inne organy przeprowadzające kontrole oraz użytkownicy i serwisanci przyrządów pomiarowych.
-
Wytyczne dla organizacji pracy biurowej w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce
Uwaga! Nowe zasady bezpieczeństwa dla całego kraju - Ministerstwo Rozwoju i Technologii (dawniej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii) i Główny Inspektorat Sanitarny
-
Wzorcowanie kolby pomiarowej II rzędu o pojemności nominalnej 2000 dm³
Wzorcowanie odbywa się przy użyciu stanowiska pomiarowego wyposażonego w kolbę kontrolną I rzędu o pojemności 100 dm³. Kolba umiejscowiona na wysokości umożliwiającej spływ grawitacyjny cieczy do kolby wzorcowanej. Ze względu na pojemność obiektu wzorcowanego konieczne jest napełnienie kolby kontrolnej 20 krotnie przy jednoczesnej kontroli temperatury cieczy oraz otoczenia zewnętrznego.
-
Piętnaste Zgromadzenie Ogólne EURAMET
W dniach 7-9 czerwca br., z udziałem przedstawiciela GUM, odbyło się 15. Zgromadzenie Ogólne EURAMET. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19 spotkanie odbyło się w wersji online.
-
Nowy państwowy wzorzec jednostki miary lepkości kinematycznej
17 maja 2021 r. Prezes GUM podpisał Decyzję nr 22 w sprawie uznania wzorca jednostki miary lepkości kinematycznej za państwowy wzorzec jednostki miary lepkości kinematycznej.
-
Wizyta I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach w Wydziale Zamiejscowym w Siedlcach Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie
W piątek 18 września 2020 r. uczniowie klasy 3 I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, odwiedzili Wydział Zamiejscowy w Siedlcach Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie.
-
Zalecenia dotyczące postępowania pracowników Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie w okresie stanu pandemii SARS-CoV-2
Prosimy o zapoznanie się z zaleceniami i wytycznymi postępowania dla pracowników Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie, administracji terenowej i wszystkich osób współpracujących.
-
CIEPŁO WSZĘDZIE… DOBRZE POMIERZONE
Za oknem prawdziwie letnia aura, słońce fantastycznie dopieszcza nasze melaniny zawarte w skórze, dostarczając tak upragnionego po deszczowych dniach ciepła. No właśnie, ciepło… to fajny pretekst, aby sprawdzić, co wspólnego ma ciepło z metrologią.
-
Nowe wydanie słowniczka pol-ang wybranych pojęć metrologicznych i probierczych
Zapraszamy do korzystania z trzeciego, poprawionego wydania słownika PL/ENG/PL. Słowniczek został przygotowany w Biurze Strategii, we współpracy z komórkami organizacyjnymi Głównego Urzędu Miar, okręgowymi urzędami miar oraz okręgowymi urzędami probierczymi.
-
145 lat współczesnej metrologii
Corocznie 20 maja pracownicy administracji miar świętują Światowy Dzień Metrologii, czyli obchody rocznicowe podpisania Konwencji Metrycznej w dniu 20 maja 1875 roku. Traktat ten jest jednym z najstarszych współcześnie obowiązujących traktatów międzynarodowych oraz stanowi podstawę dzisiejszej metrologii a przede wszystkim ogólnoświatowego spójnego systemu miar.
-
Metrolodzy kontra koronawirus
Chociaż terenowa administracja miar pracuje w trybie uzależnionym od stanu epidemii koronawirusa, to jednocześnie pracownicy okręgowych urzędów miar dokładają wszelkich możliwych starań, by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i wykonywać legalizacje, wzorcowania i inne kluczowe czynności metrologiczne, które muszą być wykonane.
-
Zbiór najczęściej zadawanych pytań dotyczących odroczenia terminu dokonania legalizacji ponownej
Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami w obszarze związanym z art. 26c ust. 1 Ustawy Prawo o miarach.
-
Komunikat z dnia 01.04.2020
Komunikat dotyczący możliwości odroczenia terminu dokonania legalizacji ponownej i zezwolenia na dalsze użytkowanie przyrządów pomiarowych.
-
Zmiana czasu już w ten weekend!
29 marca, w niedzielę zmienimy czas ze środkowoeuropejskiego (zwykłego) na czas letni środkowoeuropejski. Zmiana czasu nastąpi o godzinie 2:00, wraz z przesunięciem wskazówek zegara na godzinę 3:00
-
Komunikat Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie z 20 marca 2020 r.
w sprawie wdrożenia ograniczeń związanych z bezpośrednią obsługą klientów Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie oraz Wydziałów Zamiejscowych w Broniszach, Zamościu, Siedlcach, Płocku, Lublinie i Radomiu
-
Decyzja nr 5 Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie
w sprawie wprowadzenia ograniczeń bezpośredniego dostępu do Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie
-
Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Miar z dn. 18.03.2020 r.
Komunikat Prezesa GUM w nawiązaniu do decyzji nr 7 w sprawie wdrożenia ograniczeń związanych z bezpośrednią obsługą klientów Głównego Urzędu Miar.
-
Komunikat OKRĘGOWEGO URZĘDU MIAR W WARSZAWIE w sprawie koronawirusa
Zawieszenie obsługi interesantów
-
Decyzja nr 7 Prezesa Głównego Urzędu Miar
Decyzja z dnia 14 marca 2020 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń bezpośredniego dostępu do Głównego Urzędu Miar
-
Komunikat GŁÓWNEGO URZĘDU MIAR w sprawie koronawirusa
Komunikat Prezesa GUM dotyczący sposobu postępowania Urzędu w okresie rozprzestrzeniania się koronawirusa
-
Znamy hasło i plakat tegorocznego Światowego Dnia Metrologii
Międzynarodowa społeczność metrologiczna wybrała hasło tegorocznego Światowego Dnia Metrologii. W 2020 roku będą to „Pomiary dla światowego handlu”.
-
Zarządzenie nr 21 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2019 r.
w sprawie ustalenia dnia 27 grudnia 2019 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej
-
__________________________
Od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zezwoleń oraz techników warsztatów tj. ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz.U. poz. 1480, z późn. zm.). Na podanej stronie znajdują się wszystkie akty prawne dot. tachografów, tj. ustawa, akty wykonawcze oraz rozporządzenia UE. Wydawaniem kart warsztatowych zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
-
Polska wersja przewodnika wyrażania niepewności pomiaru już dostępna!
Przewodnik ten ustala ogólne zasady wyznaczania i wyrażania niepewności pomiaru, które mogłyby być przyjęte do stosowania w szerokim zakresie pomiarów.
-
Nowe tablice z układem Jednostek Miar SI po redefinicji już dostępne
W związku z wejściem w życie nowych definicji poszczególnych jednostek SI, Główny Urząd Miar przygotował zestaw tablic, opisujących cechy i charakterystyki poszczególnych jednostek. Tablice można samodzielnie wydrukować.
-
Publiczne prezentacje projektów
Komunikat o publicznych prezentacjach trzech projektów, planowanych do realizacji PO Polska Cyfrowa 2014-2020. Prezentacje odbędą się 16.09.2019 r. w Głównym Urzędzie Miar
-
1 września 1939 r., punktualnie o godz..?
Temat dokładnej godziny wybuchu II wojny światowej co pewien czas powraca. Podawana niegdyś w podręcznikach do historii 4:45 jest dziś już tylko godziną symboliczną, z czego wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę.
-
Oficjalny czas urzędowy dostępny bezpłatnie dla szkół, urzędów… dla każdego
Wystarczy dostęp do Internetu, monitor lub telewizor zainstalowany w widocznym miejscu i najdokładniejszy czas w Polsce będzie w zasięgu Państwa wzroku.
-
„Jak dawniej mierzono” – wystawa pod patronatem Prezesa GUM
Od 5 sierpnia można oglądać w Tczewie wystawę historycznych przyrządów pomiarowych. Organizatorem wystawy jest tczewska Fabryka Sztuk, a wydarzenie objął honorowym patronatem Prezes GUM dr hab. inż. Radosław Wiśniewski.
-
Dr hab. inż. Radosław Wiśniewski nowym Prezesem GUM
Dr hab. inż. Radosław Wiśniewski otrzymał 2 sierpnia z rąk Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz powołanie na stanowisko Prezesa Głównego Urzędu Miar.
-
Raport roczny Głównego Urzędu Miar za 2018 r.
Redefinicja podstawowych jednostek Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI), budowa Kampusu Zaawansowanych Technologicznie Laboratoriów Badawczo-Pomiarowych, wdrażanie reformy Terenowej Administracji Miar, System Wsparcia Informatycznego Usług Terenowej Administracji Miar – „ŚWITEŹ” to tylko niewielki odsetek wydarzeń 2018 roku opisanych w tej publikacji.
-
Godzina „W”
Ostateczna decyzja o rozpoczęciu powstania zapadła wieczorem 31 lipca 1944 r. Z uwagi na obowiązującą godzinę policyjną rozkaz mobilizacyjny dotarł do większości oddziałów AK dopiero w dniu 1 sierpnia rano. Rozpoczęcie działań ustalano na godzinę 17:00, mając nadzieję, że w godzinach największego ruchu ludności, uda się zaskoczyć niemieckich wartowników.
-
Nowe regulacje w prawnej kontroli metrologicznej
Informacja dotycząca regulacji wynikających z rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 marca 2019 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 759), zwanego dalej „rozporządzeniem pkm”
-
Delegacja Urzędu ds. Ochrony Konsumentów i Nadzoru Rynku Republiki Mołdawii z wizytą w GUM
12 lipca br. w GUM odbyło się spotkanie z przedstawicielami Mołdawskiego Urzędu ds. Ochrony Konsumentów i Nadzoru Rynku. Ze strony GUM, w spotkaniu wziął udział p.o. Prezesa GUM Maciej Dobieszewski oraz przedstawiciele kilku komórek organizacyjnych GUM: Biura Strategii, Zakładu Metrologii Interdyscyplinarnej, Biura Służby Miar, a także przedstawiciele terenowej administracji miar.
-
Czas GUM - nowa aplikacja mobilna
Główny Urząd Miar (GUM) przedstawia oficjalną aplikację, wyświetlającą aktualny czas urzędowy w Polsce, pobierany z serwerów czasu zlokalizowanych w Laboratorium Czasu i Częstotliwości GUM. Serwery są połączone z państwowym wzorcem jednostek miar czasu i częstotliwości.
-
100 – lecie Administracji Miar w Polsce i Lublinie
W roku 2019 r. Polska Administracja Miar obchodzi piękny jubileusz 100–lecia powołania. Gdy budowane były zręby polskiej państwowości Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, jednym z pierwszych aktów prawnych, „Dekretem o miarach” z dnia 8 lutego 1919 r. powołuje do życia Główny Urząd Miar z siedzibą w Warszawie jako instytucję sprawującą nadzór nad miarami w państwie.
-
„Ile waży 1 kg – metrologia w życiu codziennym”
Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny --- wykład Pana Jarosława Wójcika pt. „Ile waży 1 kg – metrologia w życiu codziennym”
-
Zgromadzenie Ogólne EURAMET z udziałem delegacji GUM
21-23.05.2019. Dzień po symbolicznym wejściu w życie nowych definicji jednostek miar (20 maja br.) rozpoczęło się w Boras (Szwecja) 13. Zgromadzenie Ogólne EURAMET (Europejskiego Stowarzyszenia Krajowych Instytucji Metrologicznych).
-
Zaproszenie na konferencję Materiały Odniesienia
Podczas wydarzenia poruszone zostaną zagadnienia dot. produkcji materiałów odniesienia i ich szeroko rozumianego zastosowania w zapewnieniu spójności pomiarowej i ważności wyników badań oraz wzorcowań. To pierwsze tego typu spotkanie w Polsce i w Europie.
-
Złoty Oktan dla Prezesa GUM
15 maja 2019, jak co roku Polska Izba Paliw Płynnych przyznaje prestiżową nagrodę - Złote Oktany. W tym roku statuetkę w kategorii - "Urząd" otrzymał p.o. prezesa GUM Maciej Dobieszewski.
-
Laboratorium Badań Radiograficznych
W Okręgowym Urzędzie Miar w Warszawie utworzono Laboratorium Badań Radiograficznych w celu wyznaczania objętości produktów aerozolowych w oparciu o radiografię cyfrową z zastosowaniem promieniowania jonizującego.
-
Prezydenckie odznaczenia dla pracowników administracji miar
90 metrologów oraz pracowników administracji z Głównego Urzędu Miar, okręgowych urzędów miar i urzędów probierczych otrzymało Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę.
-
Obchody 100-lecia Głównego Urzędu Miar
Już od 100 lat GUM oraz terenowe urzędy miar dbają o to, aby wiele pomiarów, z jakimi stykamy się w życiu codziennym, było dokonywanych w sposób prawidłowy.
-
Przywitaj nowy kilogram!
20 maja 2019 roku – zapamiętaj tę datę! Dokładnie tego dnia nowe definicje podstawowych jednostek miar układu SI weszły w życie. W to metrologiczne święto przywitajmy naszego majowego bohatera – kilogram – ostatnią jednostkę SI prezentowaną w ramach naszego cyklu, a także ostatnią materialną jednostkę miary układu SI.
-
Wagi podkładkowe
Wykorzystanie wag podkładkowych podczas legalizacji stacjonarnej instalacji odbioru mleka. Instalacja mierzy ilość odebranego mleka, wartość mierzona podana jest w kg, nie jak dotychczas w dm³. Ze względu na klasę dokładności instalacji (0,5) konieczne było wykorzystanie wag podkładkowych aby ustalić ilość spuszczonego mleka z samochodu ciężarowego oraz porównanie ze wskazaniami instalacji legalizowanej aby stwierdzić czy spełnia ona wymagania metrologiczne.
-
Stulecie Urzędu Miar w Radomiu
Bez dokładnie zmierzonego, odtworzonego i przekazanego metra, kilograma, ampera, kelwina czy greya nie byłoby samochodów, komputerów, lodówek, tabletek od bólu głowy, handlu czy przemysłu. A mimo to metrologia na co dzień pozostaje w cieniu innych dziedzin...
-
Piknik metrologiczno - probierczy
z okazji Światowego Dnia Metrologii
-
Stulecie Głównego Urzędu Miar
„Miary na równi z alfabetem są podstawą każdej kultury” – pod tym hasłem obchodzone jest 100-lecie powstania Głównego Urzędu Miar (1919-2019). Dekret o miarach z dnia 8 lutego 1919 r. podpisany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, był jednym z pierwszych aktów prawnych rodzącej się Niepodległej Polski.
-
Paliwo się zgadza, waga też, a licznik bije. Urząd, który tego pilnuje kończy 100 lat!
Czy nalewając paliwo do baku, zastanawiacie się, skąd odmierzacz na stacji paliw “wie”, że wlał już odpowiednią ilość paliwa? Ważąc w sklepie towar, myślicie o tym, że waga może być niedokładna, a kupionego produktu może być mniej lub więcej? Przykłady z codziennego życia dotyczące miar i pomiarów można mnożyć, towarzyszą nam bowiem, przez 24 godziny na dobę. I pewnie mało kto wie, że Urząd, który czuwa nad tym, aby wszystko się zgadzało, kończy właśnie 100 lat!
-
Światowy Dzień Metrologii 20 maja 2019
Tematem przewodnim tegorocznego święta jest hasło: Międzynarodowy Układ Jednostek Miar - zdecydowanie lepszy.
-
Zapraszamy na 23. Piknik Naukowy
11 maja 2019 roku na stoisku Głównego Urzędu Miar będzie można spotkać się z trzema niezwykle atrakcyjnymi obszarami metrologii: długością (kształtem), masą oraz termometrią.
-
Zarządzenie nr 7 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2019 r.
w sprawie ustalenia dnia 2 maja 2019 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej
-
Podsumowanie kontroli wag nieautomatycznych, przeprowadzonych przez organy administracji miar w 2018 r.
-
w sprawie ustalenia dnia 24 grudnia 2018 r.
dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji miar
-
Europejskie konsultacje w sprawie zmian czasu
Na forum europejskim rozpoczęła się dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w krajach europejskich, dwa razy w roku. Swoje zdanie na ten temat może wyrazić każdy obywatel poprzez wypełnienie specjalnej ankiety, udostępnionej na stronie Komisji Europejskiej.
-
100 - lecie Głównego Urzędu Miar
Już od 100 lat GUM oraz terenowe urzędy miar dbają o to, aby wiele pomiarów, z jakimi stykamy się w życiu codziennym, było dokonywanych w sposób prawidłowy. Polska administracja miar to z jednej strony tradycja rzetelnych pomiarów i profesjonalnie przeprowadzonych badań, a z drugiej nowoczesne spojrzenie na metrologię. Od zawsze niezmienna pozostaje dbałość o precyzję pomiaru i nadzór nad stosowaniem przyrządów pomiarowych we wszystkich obszarach społeczno-gospodarczych.
-
Klauzula informacyjna o ochronie danych osobowych
-
Dane osobowe
i ich przetwarzanie przez Administratora
-
Komunikat dotyczący prawnej kontroli metrologicznej przyrządów do pomiaru przepływu wody i ścieków
Prosimy o zapoznanie się z informacją na temat prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych umożliwiających pomiar ilości pobranych wód powierzchniowych lub wód podziemnych oraz ilości lub temperatury wprowadzanych ścieków do wód lub do ziemi na potrzeby ustalenia wysokości opłat za usługi wodne, w kontekście zapisów ustawy Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017 (Dz. U. z 2017 r. poz. 1566).
-
Strategia Głównego Urzędu Miar na lata 2018-2021 przyjęta przez Ministerstwo Rozwoju!
22 grudnia 2017 roku Minister Rozwoju i Finansów – Pan Mateusz Morawiecki zatwierdził czteroletni strategiczny plan działania Głównego Urzędu Miar na lata 2018-2021.
-
WAŻNY KOMUNIKAT !!! >>>
-
Zmiana przepisów
od dnia 1 stycznia 2018 roku w zakresie >>>