Nawigacja

Czas w Polsce (CET)

00.00.0000
00:00:00

Topnews

Stulecie Głównego Urzędu Miar

„Miary na równi z alfabetem są podstawą każdej kultury” – pod tym hasłem obchodzone jest 100-lecie powstania Głównego Urzędu Miar (1919-2019). Dekret o miarach z dnia 8 lutego 1919 r. podpisany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, był jednym z pierwszych aktów prawnych rodzącej się Niepodległej Polski.

Paliwo się zgadza, waga też, a licznik bije. Urząd, który tego pilnuje kończy 100 lat!

Czy nalewając paliwo do baku, zastanawiacie się, skąd odmierzacz na stacji paliw “wie”, że wlał już odpowiednią ilość paliwa? Ważąc w sklepie towar, myślicie o tym, że waga może być niedokładna, a kupionego produktu może być mniej lub więcej? Przykłady z codziennego życia dotyczące miar i pomiarów można mnożyć, towarzyszą nam bowiem, przez 24 godziny na dobę. I pewnie mało kto wie, że Urząd, który czuwa nad tym, aby wszystko się zgadzało, kończy właśnie 100 lat!

Światowy Dzień Metrologii 20 maja 2019

Tematem przewodnim tegorocznego święta jest hasło: Międzynarodowy Układ Jednostek Miar - zdecydowanie lepszy.

Dzień otwarty Wydziału Zamiejscowego w Zamościu dla dzieci – z okazji 100-lecia administracji miar

dnia 8 maja odbył się dzień otwarty z okazji 100-lecia administracji miar

100 - lecie Głównego Urzędu Miar

Już od 100 lat GUM oraz terenowe urzędy miar dbają o to, aby wiele pomiarów, z jakimi stykamy się w życiu codziennym, było dokonywanych w sposób prawidłowy. Polska administracja miar to z jednej strony tradycja rzetelnych pomiarów i profesjonalnie przeprowadzonych badań, a z drugiej nowoczesne spojrzenie na metrologię. Od zawsze niezmienna pozostaje dbałość o precyzję pomiaru i nadzór nad stosowaniem przyrządów pomiarowych we wszystkich obszarach społeczno-gospodarczych.

Laboratorium Masy i Długości

Laboratorium Chemii i Termometrii

Laboratorium Elektryczności i Czasu

do góry